Masal ve Anlatıcılık Atölyesi

Yazmayı bilmezken hikayeler anlatmış, nesilden nesile ulaşmasını sağlamışızdır.

Hikayeler bizi birbirimize bağlayan şeylerdir. İş hayatında, özel hayatta bağ kurmayı hızlandıran, akılda kalıcılığı arttıran şeydir hikaye. Zaten her şey de böyle başlamıştır. Yazmayı bilmezken özümüzü, bilgimizi, kültürümüzü, başkaldırışımızı hikayelerle anlatmış, nesilden nesile ulaşmasını sağlamışızdır.

Nasıl Anlatsam Nerden Başlasam.

Hikayeler bizi birbirimize bağlayan şeylerdir.

İster bunu bir sanat olarak yapın, ister işiniz için sözlü iletişimi kuvvetlendirme adına yapın her konuda olduğu gibi bu alanda da kendinizi geliştirmenin bir takım “sizin gözünüzde” yöntemleri olabileceğini keşfettirecek 4 haftalık hızlandırılmış bir anlatıcılığa giriş atölyesidir Nasıl Anlatsam Nerden Başlasam.

Palto Drama ve Sanat Merkezinde

Birlikte oyunlar oynayacağız, bir şeyler yaratacağız ve anlatacağız

Birlikte 4 hafta geçireceğiz. Bu 4 hafta içinde bildiğimiz şeyleri anımsayacağız, oyunlar oynayacağız, bir şeyler yaratacağız ve anlatacağız. Bu atölye çalışmasında paylaşarak birlikte girmeye çekindiğimiz yollara gireceğiz veya girmekten çok keyif aldığımız patikalarda yürüyeceğiz ya da hiç açmadığımız kapıları açacağız.

Atölye Akışı

Anlatma, dinleme ve oynama .

İlk 2 hafta hatırlama, birbirimizi tanıma, ne istediğimizi ve neden istediğimizi netleştirme, anlatma üzerine bildiklerimizin üzerinden geçme, bunlarla ilgili anlatma, dinleme ve oynama ile geçecek.

İkinci 2 haftada ise kendimizi zorlama, yaratıcılığımızı tetikleme, farklı anlatma yöntemlerini deneyimleme ile devam edecek. Hemen her hafta kısa da olsa bir anlatı yapacağız. Bu anlamda atölye tam bir antrenman yeri olacak.

Atölye Akışı:

  1. Hafta: Anlatıcılık sizce nedir? Neden anlatırız? Bir sanat olarak anlatıcılık. Biz neden buradayız? Geçmişe kısa bir yolculuk.
  2. Hafta: Anlatıcılıkta bağ kurma ipuçları
  3. Hafta: Masalıma merhaba
  4. Hafta: Anlatıyorum
Atölye Katılımcıları

Nasıl anlatsam, nereden başlasam?

Nasıl anlatsam, nereden başlasam diye düşünenlerle yolculuğumuza başlama atölyesi bu atölye. Katılımcılar:

  • Ebeveynler
  • Öğretmenler
  • İşi anlatmak olan ve bunda hikayelerden faydalananlar/faydalanacağına inananlar
  • Anlatıcılığa ilgi duyanlar

olacak. Herkesin söz alması ve birlikte çalışmalar yapabilmemiz için katılımcı sayısı sınırlı. En az 2 en fazla 15 kişi.

Atölye Zamanı & Yeri

Palto Sanat'ta birlikte bir şeyler yaratacağız ve anlatacağız.

Atölyeye Haziran ayının ilk haftası başlayacağız. Haftada bir gün 4 saat / 2 gün 2’şer saat birlikte olacağız. Atölye süresi olarak 4 saat belirledik ancak bu sürenin yetmediği zamanlar olabilir. Bu yüzden katılımcıların bu süreyi esnek bir zaman olarak tutmalarını rica ederiz. Arada 4,5-5 saate çıktığımız zamanlar olacaktır.

Didem Bayram

Birlikte hikayeler, masallar anlatacağımız, oyunlar oynayıp, birşeyler yaratacağımız Didem Bayram kimdir?